Předpovědi počasí na předposlední zářijovou sobotu neslibovaly sucho ani slunečno. Navzdory tomu se však kolem druhé hodiny odpolední v telnické orlovně a přilehlých prostorách začaly objevovat stánky, pobíhat historicky oděné postavy, hemžit děti a jejich rodiče… Letošní historický jarmark a vinobraní mohly začít!
Akci samozřejmě zahájily soutěže pro děti: již tradiční lukostřelba a chůdy nebo letošní novinky jako bylo dojení „kozy“, řazení potravin podle jejich váhy, naplňování koštýře, vyhýbání se myším dírám a další. Na stanovištích mohlo každé soutěžící dítko získat několik tolárků a za ty potom navštívit strašidelnou Tajemnou komnatu, svézt se na voze taženém koníkem s řidičem Františkem Vlachem nebo nakoupit placky či něco ze zboží stánkařů. Největší oblíbenosti dětí se (krom oveček, kozlíka a králíků) těšily perníčky či dřevěné ozdoby. Dospělí více okukovali stánek s kořením, keramikou, broušeným sklem, košíky z pedigu, malovanými šátky či hrnečky, zeleninou nebo brousky. Prostě pro každého něco …
Občerstvit se příchozí mohli burčákem z rodinného vinařství Pavla Husáka z Nesvačilky. Z téhož vinařství pocházela i vystavená a koštovaná vína. Majitel byl ochoten zájemcům povykládat o tradiční selské technice výroby vína, pomocí které tvoří víno kvalitní a bez umělé chemie. Hlad mohli jarmareční hosté utišit pokrmem z nabídky Restaurace Orlovna, ať už kouskem kýty pečené nad ohněm, kuřecí kotletkou či bramborákem. A potom jen tak „na chuť“ tu byly již známé placky s náplněmi rozličných příchutí.
Pro pobavení přislíbila svoji účast šermířská skupina Duel a svůj slib dodržela. Děti i dospělí se tedy mohli zúčastnit návštěvy krále a po řádném poučení, kterak se před králem má chovat a jak se mu klanět, také kejklí a soubojů na jeho počest. Dalším bodem programu byla dvě hudební – pěvecká vystoupení mladých telnických talentů: Viktorie Bartečkové, Gabriely Výletové, Františka Hrazdíry a Davida Linharta.
Poslední částí programu bylo slosování losů do tomboly, které mohli zájemci nalézt v zakoupených „štěstíčkách“. A že ceny do tomboly byly lákavé: dárečky od stánkařů, domácí vajíčka, domácí chléb, živý králík, několik hlávek zelí a dokonce pečená kachna. Napínavou atmosféru nepřerušila ani dešťová přeháňka.
Během akce byla v sále orlovny otevřena výstava „Život na vesnici“, plná zapůjčených předmětů denní potřeby, které možná nemají finanční hodnotu a svému účelu již dávno dosloužily, ale pro svoje majitele představují vzpomínky na jejich blízké či na jejich mládí. Návštěvník mohl projít kuchyní s umývacím stolem, starými kamínky i bednou na dřevo, která bývala v každé domácnosti a děti na ní rády sedávaly a naslouchaly povídání dospělých. Vaření připomínaly keramické hrnce, bábovkové formy, vánočky, různá síta, mlýnky, plechové hrníčky a jiné nádoby, u kterých ne vždy návštěvník uhodl, k čemu se používaly. Zato v dětském pokojíčku nikdo nezůstával na pochybách a mnozí z návštěvníků, resp. návštěvnic, stáli u kočárků a vzpomínali, že taky takový doma měli. Šicí koutek s různými drobnostmi pro švadleny obdivovali všichni. Na podium zase lákalo posezení v „parádním pokoji“ s gramofonem i gramofonovou skříní. Pod podiem pak byly vystaveny přístroje, psací stroje i fotografické aparáty, které jsou dnes již jen exponáty a jejich majitelé je nepoužívají, ale pouze je obdivují, ač mnohé z nich jsou stále plně funkční. Ložnice a modlitební koutek nemohly na výstavě chybět a selské posezení s policí naplněnou krásně zachovalou sadou nádobí a kořenek a „vyšívanou kuchařkou“ upoutala pohled každého kolemjdoucího. Důležitou částí výstavy pak byly zemědělské stroje, nářadí, kosy, cepy, troky, prostě vše, co dříve neodmyslitelně patřilo k práci na vesnici. Za pohled a spoustu vzpomínek také stály nástroje do truhlářské dílny, různé druhy hoblíků a nářadí.
Výstavu zpestřoval svým povídáním pan Witold Lugowski – nadšený sběratel starých žehliček, bicyklů a dalších zajímavostí, které nám ochotně zapůjčil. Ten přihlížejícím ukázal také lámání lnu, přiblížil techniku jeho zpracování a využití, zaujal technikou mandlování prádla a také návštěvníkům položil několik hádanek k účelu použití roztodivných předmětů, které jsou v jeho sbírce a není vždy lehké přijít na to, k čemu vlastně sloužily.
Věříme, že letošní Jarmark byl tedy, i přes mírně nepříznivé počasí, zdařilý, že si jej užili všichni hosté, malí hlavně soutěže a hry (regulerně soutěžících dětí bylo 100) a velcí burčáček, víno či kouzelnou atmosféru starých časů. Rádi jsme takto přispěli k dění v naší obci, k dobré pohodě všech a jsme rádi, že se tato naše akce stala již tradicí a lidé se na ni těší.
Závěrem bychom rádi poděkovali všem, kteří nám zapůjčili své „vzácnosti do výstavy“, chovatelům oveček, kůzlat a králíků, všem, kteří se podíleli na přípravě programu i prostor orlovny, nadšeným „stanovišťákům“, prodavačům burčáku a ostatním, kteří dělali, co bylo právě potřeba.
Těšíme se se všemi na setkání na Jarmarku v příštím roce.
Za OJT Anna a Bohumila Hrazdírovy