Se závěrem léta přichází čas vinobraní a burčáku. V telnické Orlovně a jejím blízkém okolí se i letos, a to v sobotu 17. září, konala akce právě s tímto obdobím a v Telnici snad až neodmyslitelně spjata: Historický jarmark a vinobraní. Počasí lákalo spíše ke konzumaci vína svařeného či horké čokolády, přesto k Orlovně vyrazili děti, dospělí, rodiny. Soutěže a hry pro děti se letos nesly v duchu hmyzu – inspirovány výstavou obrazů v sále – s chrobákem valit hroudu, s mravencem přenášet materiál do mraveniště, se včelou sbírat pyl, s roháčem chytat věci do rohů, s křižákem vyplétat pavučinu a další aktivity si děti mohly vyzkoušet na jarmarečních stanovištích.
Kromě historizujících převleků organizátorů dotvářela atmosféru akce Družina Smila z Kunštátu a Lestnice. Ani letos nechybělo představení zbraní, boje ani výtečné pokrmy dle starobylých receptů. A když už jsme u těch dobrot, nemůžeme nezmínit Restauraci Orlovna a její nabídku kýty na rožni, zvěřinového guláše či vařené kukuřice. Burčákem i vínem nás opět zásobilo Rodinné vinařství Pavel Husák z Nesvačilky. Nebyl by to jarmark bez jarmarečních stánků – před Orlovnou mohli návštěvníci akce nakoupit sýry, omáčky, sirupy a čaj z Klášterní officíny (z rajhradského kláštera), kávu či čokoládu (a drobné šperky) z Ugandy, vybavení či dekorace do domácnosti z dílny brněnské Kociánky, proutěné košíky, keramické hrnečky, misky a další nádoby, med, svíčky, háčkované oblečení a čepice, píšťalky z větviček (pro své pronikavé tóny oblíbené obzvláště drobotinou, dospělými již méně), voňavá mýdla, minerální náramky a další. Jako na dvoře Orlovny bylo něco pro dospěláky (třeba zmíněný burčák) a něco pro děti, i před Orlovnou mezi stánky (na kterých více nakupují dospělí) byla k vidění a okukování (hlavně pro děti) živá zvířátka od chovatelů z okolí. Králíci, slepice, ovečky a čas od času přijel i povoz tažený koňmi, ve kterém se zájemci mohli nechat svézt Telnicí. Oblíbenou atrakcí akce bývá tzv. tajemná komnata, orelský sklípek starší než Orlovna, ve kterém si letos nebojácní návštěvníci mohli prohlédnout pavouky, cvrčky, saranče a další hmyz.
Všechno se to letos točilo kolem hmyzu – aby ne, pro přírodu a v důsledku i pro nás je důležité, aby hmyz z okolí nevymizel. Seznámení se některými druhy brouků i pavouků přišlo i prostřednictvím výstavy, instalované ve velkém sále Orlovny. Realistické obrazy zapůjčila pro výstavu MgA Veronika Zubíková (kterou někteří mohou pamatovat ještě jako Pražanovou z Nové ulice v Telnici), nechyběly texty přibližující návštěvníkům zobrazené tvory. Pro kontrast byly doplněny abstraktnějšími kousky z autorčiny tvorby a pro bližší kontakt s venkovní přírodou byl sál vyzdoben živými i sušenými květinovými vazbami, které připravila RNDr. Jana Saňová z Prace. Výstava byla otevřena i v následující den.
Historický jarmark a vinobraní zakončila průtrž mračen, které začala ještě při vyhlašování tomboly. Bylo tedy napínavější sledovat, čí los je v danou chvíli ten pravý a kdo si odnese například lákavý dort či kolik návštěvníků se ještě vejde pod stan u posezení u burčáku. Mnozí organizátoři zmokli i v kostýmu při snaze zachránit před promoknutím své stanoviště či stánek některého z prodejců – závěrečné focení tedy proběhlo v prostoru výstavy, mokřejší než jindy, ale opět s úsměvy na rtech.
Tímto bychom chtěli poděkovat všem dobrovolníkům starajícím se o zábavu pro děti i přípravu areálu, také těm, kteří zapůjčili zvířátka či věnovali květiny, těm, kteří drželi palce, aby pršet nezačalo dřív a všem návštěvníkům, kteří přes absenci slunečného počasí vyrazili na Orlovnu. Budeme se těšit na příští ročník Historického jarmarku a vinobraní a na nějaké z dalších přátelských setkání na Orlovně.
Za Orla jednotu Telnice a organizátory akce
Anna Životská
PS: Děkujeme za fotografie Laďovi Šustrovi a Ondrovi Dúbravčíkovi. :)